28.1. Degustace – mladá bílá a růžová vína ročníku 2020 z produkce Arte Vini Znojmo i Velké Pavlovice

Včera večer (28.1.) jsme potom s kolegy René Vrátilem a Pavlem Halmem degustovali mladá bílá a růžová vína ročníku 2020 z produkce Arte Vini Znojmo i Velké Pavlovice. Ročník 2020 můžeme nazvat jako naprosto klasický – vína mají lehčí tělo, střední alkohol, většina z nich solidní pevnou kyselinu. Moji favorité byly všechny naše veltlíny – počínaje GREENem, přes VOC Znojmo až po VZ Premium. Dále vidím velmi dobrý potenciál v Rulandském šedém PG Premium – jelikož jsme si troufli nechat hrozny „viset“ déle tak se nám podařilo sklidit suroviny ve velmi dobré zralosti – 22-23°NM a PG bude naším nejmohutnějším bílým vínem ročníku 2020. Ze Sauvignonů samozřejmě jako vždy nezklamal Kravák – má výraznou mineralitu, střední alkohol 12,5% a nezaměnitelný charakter, který mu propůjčuje jak unikátní poloha vinic na Kraví hoře, tak také prodloužené období zrání na jemných kalech, které ještě stále probíhá.
Růžová vína PINK 2020 a VOC Modré hory Rosé Bojanovská ukazují obě enormní potenciál, který Velkopavlovicko pro červené odrůdy nabízí. Obě vína jsou sestavena převážně z odrůdy Svatovavřinecké, přesto má každé z nich odlišný charakter. Hrozny na víno PINK byly sklízeny o dost dříve, přesto je víno příjemně hebké a jemné, bez přílišné kyseliny a již nyní působí velmi vyváženým dojmem. Zůstává svěží, krásně ovocné – zkrátka už aby se zase dalo sedět venku na terase a užívat si ho Naproti tomu VOC Modré hory Rosé je o poznání plnější a komplexnější. Alkohol téměř 13%, díky prodloužené maceraci na slupkách má intenzivní hlubokou růžovou barvu, koncentrovanou chuť, která se bude dalších zráním ještě více zintenzivňovat.

Po růžových vínech jsme přešli k červeným vínům ročníku 2019. Díky nízkému srážkovému úhrnu ve srovnání s rokem 2020 jsme měli téměř o čtvrtinu nižší hektarový výnos. Avšak pro kvalitu červených vín to byl jeden z nejlepších ročníků posledních let. Všechna vína jsou koncentrovaná, mají perfektně vyzrálé třísloviny, pevnou strukturu. Začali jsme MP Modrým portugalem VOC Modré hory – ve výsadbě máme pouze několik set keřů a vyrobíme tedy zhruba 600 láhví vína z této dříve poměrně podceňované červené odrůdy. Další novinkou v sortimentu Arte Vini bude SV Svatovavřinecké VOC Modré hory, které v roce 2019 ukazuje velký potenciál a univerzalní možnost použití této klasické odrůdy. Víno má sametově vyzrálé třísloviny, nižší kyselinu, hřejivý alkohol a překvapivě velmi plné tělo. FR Frankovka VOC Modré hory – poprvé bude FR Frankovka z Arte Vini vyrobena z našich vlastních hroznů z Velkých Pavlovic. Vybrali jsme ty nejlepší hrozny z našich starších a starých vinic v polohách Išperky, Lizniperky a Bojanovska. Již ve vůni se jedná o mohutnou frankovku, ve které se mísí ovocné aroma švestek, višní s tóny exotického dřeva a koření. V chuti se poté rozvine celý potenciál této odrůdy – zralé ovoce se snoubí s intenzivní kyselinou, mohutnou tříslovinou, dotekem minerálních podtónů a koření. Za mne nejlepší FR Frankovka, kterou jsme v Arte Vini měli kdy možnost vyrobit. PN Pinot Noir bude mít také premiéru z našich velkopavlovických vinic. Oproti Pinotům ze Znojemska, které nabízely většinou víc ovocný charakter, světlejší barvu a maximálně středně plné tělo, se PN 2019 z Velkých Pavlovic – polohy Lizniperky a Išperky – vyznačuje podstatně hlubším odstínem rubínové barvy, kořenitým aroma a v ústech výraznějšími tříslovinami, pevnou texturou a celkově komplexnějším projevem. Nakonec potom Red Reserve 2019 !! Vždy byla Frankovka jedním ze stavebních kamenů naší Red Reserve. Tentokrát je však hlavní odrůdou v cuvée, kterou jsme doplnili typickou velkopavlovickou odrůdou André. Selektovali jsme u obou odrůd ty nejlepší hrozny ze starých keřů (máme ve vinicích až 40 let staré keře, které sice plodí necelý 1 kilogram na keř, tedy ani ne 1 láhev vína z jednoho keře, ale poskytují tu nejvýraznější koncentraci vůní a chutí, které může tato starobylá odrůda v Modrých horách poskytnout. André přidalo další rozměr, pro mne dodalo ještě více elegance, trochu zjemnilo mohutnou tříslovinu Frankovky. Red Reserve bude víno s dlouhým potenciálem. Bude sice vhodné k pití již v druhé polovině tohoto roku, ale ve vhodném sklepě se bude dále dobře vyvíjet dalších 7-10 let. Ale to bude případ i FR Frankovky a samozřejmě PN Pinot Noir – obě vína z našich velkopavlovických vinic poskytují dlouhodobý potenciál. MP Modrý Portugal a SV Svatovavřinecké budou vína, která bude příjemně pitelná ihned po uvedení na trh, tedy po letních prázdninách 2021 a další 2-5 let budou díky své struktuře a pevným tříslovinám nabízet enormní potěšení.

Závěr: Perfektní degustace – pro mne klasický ročník 2020 bílých a růžových vín – po 2 letech dosti mohutných vín zase příjemné osvěžení z vín s nižším alkoholem, trochu menší koncentrací, ale perfektní harmonií vůní a chutí. Velmi pitelná vína přístupná ihned po svém uvedení na trh. Červená vína 2019 – skvělý ročník, naše první sklizeň z vlastních vinic ve Velkých Pavlovicích – ročník plný očekávání a již se těším až bude možné vína představit širokému publiku.

V průběhu naší večerní degustace dorazily první sněhové vločky i do Velkých Pavlovic, přes noc zasypaly celé okolí, tak jsem se ráno před návratem zpět domů zastavil ještě ve stejných vinicích, ve kterých jsem včera prováděl fotodokumentaci řezu. Bylo krásně, vítr přestal foukal, teplota kolem 0°C a vše zasypané sněhem.

 

 

Diskuze

Nákupní košík
Přejít nahoru